Curs valutar 28.10.2026, curs BNR 28 Octombrie 2026, curs valutar BNR

Curs valutar 28.10.2026, curs valutar BNR de azi, curs BNR 28 Octombrie 2026, cursul de schimb valutar, curs valutar online

 

Evolutie curs franc elvetian

Francul elvețian s-a apreciat, joi, cu aproape 30% în raport cu moneda euro, după ce Banca Națională a Elveției (BNS) a abandonat pragul de 1,20 franci pentru un euro, pe care l-a practicat în ultimii trei ani, transmite Reuters.
 

Curs valutar BNR 28.10.2026

MonedaSimbolValoareDiferenta
EuroEUR5.34950.0008
Dolarul americanUSD4.80880.0111
Lira sterlinaGBP6.3848-0.0044
Franc elvetianCHF5.7911-0.0010
Gramul de aurXAU625.42506.4106
DSTXDR6.49860.0086
Dolarul australianAUD3.37940.0054
Leva bulgareascaBGN0.00000.0000
Dolarul canadianCAD3.4212-0.0024
Coroana cehaCZK0.2195-0.0002
Coroana danezaDKK0.71580.0002
Lira egipteanaEGP0.08570.0003
Forintul maghiar x 100HUF1.4569-0.0008
Yenul japonez x 100JPY3.04560.0025
Leul moldovenescMDL0.26510.0005
Coroana norvegianaNOK0.51580.0010
Zlotul polonezPLN1.2137-0.0008
Rubla ruseascaRUB0.05970.0002
Coroana suedezaSEK0.48370.0013
Lira turceascaTRY0.09650.0003
Randul sud-african ZAR0.28850.0004
Realul brazilianBRL0.89890.0058
Renminbiul chinezescCNY0.72130.0017
Rupia indianaINR0.05050.0001
Wonul sud-corean x 100KRW0.3593-0.0020
Peso-ul mexicanMXN0.2577-0.0002
Dolarul neo-zeelandezNZD2.6940-0.0408
Dinarul sarbescRSD0.04550.0000
Hryvna ucraineanaUAH0.10550.0003
Dirhamul Emiratelor ArabeAED1.30920.0029

Evolutie curs Euro

DataValoare Euro
28.10.20265.3495
27.10.20265.3487
26.10.20265.3467

Evolutie curs Dolar

DataValoare Dolar
28.10.20264.8088
27.10.20264.7977
26.10.20264.7745

Convertor valutar